Europski parlament je ovoga tjedna usvojio nova pravila EU-a koja štite zemljopisne oznake obrtničkih i industrijskih proizvoda, inspirirana sličnim pravilima za poljoprivredne proizvode, a njima će se diljem EU-a i globalno zaštititi lokalno poznate neprehrambene proizvode poput čipke, stakla, prirodnog kamenja, nakita ili porculana. Nacionalna tijela će provoditi provjere, proces registracije bit će proveden u dva koraka i osigurat će se pomoć malim poduzećima pri registraciji, a sama oznaka će umanjiti jaz između različitih nacionalnih sustava uz povećanje svijesti potrošača i jačanje konkurentnosti proizvođača.
Registracija će započeti na nacionalnoj razini te slijedi ispitivanje zahtjeva proizvođača od strane Ureda EU-a za intelektualno vlasništvo (EUIPO). Države članice moći će odabrati žele li uspostaviti nacionalno tijelo za registraciju ili će EUIPO voditi cijeli proces, a imat će godinu dana da obavijeste Komisiju i EUIPO koji od proizvoda koji su već zaštićeni na nacionalnoj razini također trebaju biti registrirani i zaštićeni diljem EU-a. Države članice bez nacionalnog tijela morat će imenovati jedinstvenu kontaktnu točku koja će odgovarati na tehnička pitanja i biti pomoć mikro, malim i srednjim poduzećima (MMSP) u pripremi njihovih prijava. Kontrola i provedba novih pravila bit će u rukama država članica, koje će provoditi provjere, uključujući robu koja se prodaje na internetu, kako bi osigurali da se proizvodi stavljaju na tržište u skladu s njihovim specifikacijama proizvoda.
Uz samo jedan zahtjev, proizvođači će imati koristi od zaštite u cijeloj EU. Na ovaj način stvoren je učinkovit sustav prijavljivanja s minimalnim administrativnim opterećenjem, posebno atraktivan za mikro te mala i srednja poduzeća, budući da će imati koristi od lakšeg procesa prijave i nižih naknada. Ovaj mehanizam neće samo pomoći u podizanju svijesti o tradicionalnim proizvodima iz manje razvijenih regija, zaštititi zanimanja u obrtničkom sektoru, već će stvoriti nova radna mjesta i privući turiste. Također će osigurati pošteno tržišno natjecanje za proizvođače, pomažući im u borbi protiv krivotvorenih proizvoda, dok će potrošačima pružati jamstvo da kupuju originalan proizvod.
Foto: Europski parlament
Izvor: web stranica Hrvatske obrtničke komore