Prema Zakonu o zaštiti novčarskih institucija NN 56/2015, čl. 5., stavak 1., pod novčarske institucije koje su obveznici primjene ovog Zakona, uvrštene su zlatarnice, srebrnarnice, filigranske radnje, poslovnice za otkup plemenitih kovina i dragocjenosti te pravne osobe i obrti za preradu plemenitih metala.
Već smo obavještavali o potrebnim mjerama za spomenute obrte (zlatarnice, srebrnarnice, filigranske radnje), no zbog ponovnih povremenih inspekcijskih izlazaka savjetujemo sve one koji do sada nisu ispunili potrebne mjere tehničke zaštite (a obvezni su prema Zakonu) da to naprave u što kraćem roku kako ne bi bili novčano kažnjeni.
Obveze koje se pred ovakve obrtnike postavljaju prema članku 7., točka 12, su:
– primjena protuprepadnog sustava s centraliziranom dojavom i nadzorom alarma
– primjena protuprovalnog sustava s centraliziranom dojavom i nadzorom alarma i spajanjem na unutarnje sirene i vanjske sirene s bljeskalicama
– neprekidni sustav video-nadzora unutar i izvan objekta s pohranom video-zapisa u digitalnom obliku
– pohrana novca i vrijednosti s uplatno-isplatnih mjesta iznad blagajničkog maksimuma propisanog sigurnosnim procedurama u:
- čvrste neprobojne (zidane ili protubalističke) prostore ili prostorije s protuprovalnim ili drugim neprobojnim vratima u sefove s mehaničkim otvaranjem ili sefove s vremenskom odgodom otvaranja ili
- sefove, ako se nalaze izvan čvrstih neprobojnih (zidanih ili protubalističkih) prostora ili prostorija s protuprovalnim ili drugim neprobojnim vratima, koja imaju vremensku odgodu otvaranja
– pohrana vrijednosti koje su izložene kao prodajni artikli u poslovnicama u čvrste prostore (ladice, ormare, vitrine i sl.) sa staklenim elementima koji čvrstoćom zadovoljavaju uvjete na protuprovalnost (laminirano – »antivandal») ili protubalističkih karakteristika te mehaničkim otvaranjem pomoću ključeva ili drugim načinom otvaranja koji zahtjeva autorizaciju ovlaštene osobe.
Zakon je člankom 19., stavkom 1. predvidio mogućnost da se za pojedine slučajeve može tražiti izuzeće od pojedinih obaveza (alternativna rješenja), uz popratnu dokumentaciju koju izrađuju pravne i fizičke osobe ovlaštene za obavljanje djelatnosti privatne zaštite. Sukladno tome, za svaku pojedinačnu poslovnicu podnosi se zahtjev Ministarstvu unutarnjih poslova. Uz zahtjev se prilaže projektna dokumentacija koju izrađuje obrt ili tvrtka ovlaštena za djelatnost tehničke zaštite.
Za sva daljnja pojašnjenja u svezi primjene Zakona, možete kontaktirati Ministarstvo unutarnjih poslova na broj 01/4887 195 ili e-mail: pitanja@mup.hr
U nastavku popis nekih tvrtki koje se bave projektiranjem tehničke zaštite (popis sa stranice Hrvatskog ceha zaštitara):
- PROTEKTA d.o.o.
- ALARM AUTOMATIKA d.o.o.
- AKD Zaštita
- ADRIATIC SECURITY SOLUTIONS d.o.o.
- ALZAS ALARMS d.o.o.
- AZTEK d.o.o.
- ECCOS INŽENJERING d.o.o.
- HERCEG SECURITY
- Intel-Plan d.o.o.
- Pro alarm rješenja d.o.o.
- PROSPECTUS d.o.o.
- SIGNUS TEHNOLOGIJE d.o.o.
- STANKO d.o.o.
- TEHNOZAVOD MARUŠIĆ d.o.o.