U Obrtničkoj komori Varaždinske županije održana je sjednica Odbora za strukovnu izobrazbu

U Obrtničkoj komori Varaždinske županije održana je sjednica Odbora za strukovnu izobrazbu

O reformi strukovnog obrazovanja

Na sjednici, koja je održana 7. travnja, članovi Odbora za strukovnu izobrazbu Obrtničke komore Varaždinske županije raspravljali su o aktualnoj problematici strukovnog obrazovanja, pri čemu je najviše riječi bilo o predstojećoj reformi strukovnog obrazovanja.

Na sjednici je Igor Šoković, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije, posebno istaknuo kako će najavljena reforma strukovnog obrazovanja, donijeti i niz promjena u organizaciji stručne prakse i naukovanja učenika koji se školuju za obrtnička zanimanja.

-Područna obrtnička komora je uložila značajan trud kako bi se naukovanje podiglo na višu razinu, naši su obrtnici uložili vlastita sredstva kako bi u svojim licenciranim radionicama zadovoljili visoke kriterije, posebice u zaštiti na radu, a sada bi se cijeli taj sustav, koji je odlično funkcionirao, mogao urušiti, jer bi se prema najavama stručna praksa mogla obavljati i u nelicenciranim radionicama, što smatramo lošim rješenjem, koje neće doprinijeti većoj kvaliteti obrazovanja za obrtnička zanimanja – naglasio je predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije.

O tom je problemu na sjednici govorila i Senka Iličić, stručna suradnica za obrazovanje u Obrtničkoj komori Varaždinske županije.

-Licencirane radionice će i dalje postojati, no, dat će se mogućnost da se učenje temeljeno na radu odvija i u nelicenciranim radionicama. Stoga smo danas apelirali na ravnatelje škola u kojima se školuju učenici za obrtnička zanimanja, na učenike i njihove roditelje, da i dalje biraju licencirane radionice za mjesto obavljanja prakse, jer licencirane radionice imaju visoke standarde zaštite na radu ali i stručne mentore, čime je njihova praksa bitno kvalitetnija i smislenija. Licencirane radionice imaju primjerene kadrovske i materijalne uvjete, a posebno je važno da poštuju visoke standarde zaštite na radu, jer nam sigurnost učenika mora biti najvažnija – istaknula je stručna suradnica za strukovno obrazovanje u Obrtničkoj komori Varaždinske županije.

Na sjednici su ravnatelji strukovnih škola istaknuli kako je vezano uz najavljenu reformu strukovnog obrazovanja još uvijek puno pitanja na koje nisu dobili jasne odgovore, a rokovi upisa za novi školsku godinu su sve bliži.

-Na različitim školama postoji puno srodnih zanimanja a cilj je da se ona objedine, da škola ima odgovarajući sektor i sva zanimanja unutar tog sektora. To je razlog zašto se u nekim kurikulima više zanimanja objedinjuje u jedan kurikul. Na modularnu nastavu gledam pozitivno, jer nam sigurno treba promjena u strukovnom obrazovanju, budući da su programi prema kojima radimo u školama dijelom već zastarjeli, kako u trendovima i tehnologijama, tako i u organizacijama. Modularna nastava će nam omogućiti bolju fleksibilnost u izvođenju nastave. Veći naglasak u ovoj reformi stavljen je na učenje temeljeno na radu. No, mislim da nam se u školama, posebice u polivalentnim školama kakva je naša, treba dati nešto više vremena za uvođenje modularne nastave, posebice s aspekta planiranja i organizacije nastave. Do kraja ove nastavne godine moramo biti spremni, a još uvijek nismo dobili sve informacije kako bi se mogli kvalitetno pripremiti za uvođenje modularne nastave – rekao je na sjednici Stjepan Ostroški, ravnatelj Srednje strukovne škole Varaždin.

Na sjednici je Branka Šaško, predstojnica varaždinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje predstavila Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja za 2025. godinu.

Ravnatelji strukovnih škola posebno su pohvalili projekt BudiIN, manifestaciju koju organizira Udruženje hrvatskih obrtnika Varaždin u suradnji s Obrtničkom komorom Varaždinske županije kako bi promovirali školovanje za obrtnička zanimanja.